Merida Mission 9000 — Wildberry/ Gunmetal Grey (2026)
Out of stock
Couldn't load pickup availability
| Vekt (kg) | 7.8 |
|---|---|
| Kategori | Landevei, gravel & triatlon |
| Ramme | MISSION CF4 II, carbon |
| Bakdemper | No |
| Gaffel | MISSION CF4 II, carbon |
| bak | Sram Force XPLR, Hydraulic disc |
| Kjede | Sram, CN-RIV-E1 |
| Krank | Sram Force XPLR, 42T, Carbon |
| Framgir | No |
| Kassett | Sram Force XPLR XG-1371, 10-46T, 13-speed |
| Bakgir | Sram Force XPLR, AXS wireless, T-Type |
| Antall gir | 1x13 |
| Styre | MERIDA TEAM SL 1P GR 1 INTEGRATED, carbon 380mm |
| Styrestem | MERIDA TEAM ONE-PIECE GR INTEGRATED, carbon |
| Framnav | Zipp 303 XPLR S,100x12 mm, Centerlock |
| Baknav | Zipp 303 XPLR S,142x12 mm, Centerlock |
| Felger | Zipp 303 XPLR S, 32 IWR, 54 HRI, carbon, Tubeless ready |
| Girskifter | Sram Force, Hydraulic disc |
| Sete | Prologo Nago R4 PAS, Nack |
| Setepinne | Metron RS, 27.2 mm, 0 mm setback, Carbon |
| bak | Goodyear XPLR Slick designed for Zipp, 40-622, TLR |
Our new MISSION truly embodies its ‘fast on any surface’ intentions. It is a gravel race bike that combines key geometry and frame elements from the SCULTURA ENDURANCE and the SILEX, sprinkles them with a heavy dose of road racing DNA to deliver a fast and responsive ride on pretty much any surface.
Whether you're tackling fast-paced gravel races to tarmac-based chain gang outings, the MISSION delivers. With up to 40 mm tyre clearance, there is scope for wider gravel racing tyres or large volume road tyres, and its low weight of around 7.8 kg of the 10K model makes it fly up the hills, keeps it super responsive and catapults it out of corners. The MISSION’s built-in storage compartment improves the accessibility and organisation of crucial mid-race nutrition and spares, further enhancing the efficiency when every second counts.
Finally, the ability to seamlessly fit 1x or 2x drivetrains gives riders more flexibility to find their preferred setup for whatever riding or racing style they want to focus on. Welcome to your MISSION - Fast on any surface.
Hele spekteret
Merida er et anerkjent sykkelmerke kjent for å kombinere innovativ teknologi med solid håndverk. Med røtter i Taiwan har Merida i flere tiår utviklet sykler som leverer høy ytelse, enten du sykler i terrenget, på landevei eller til hverdags. Fokus på kvalitet, komfort og moderne design gjør Merida til et trygt valg for både nybegynnere og erfarne syklister som vil ha pålitelig utstyr og gode sykkelopplevelser.
- Kvalitet
- Innovasjon
- trygt

